Numenera – Rytuał przejścia cz.1: Krąg śmierci

10 komentarzy

numenera-cover2-1-1

Zgodnie z obietnicą w poprzednim odcinku, na światło dzienne wychodzi nasz spin-off, zatytułowany “Sesje na podsłuchu”.

Przed wami pierwszy odcinek naszej pierwszej przygody, która tak naprawdę jest drugą przygodą, ale o tym więcej we wstępie do odcinka.

Numenera opisuje naszą Ziemię w niewyobrażalnie odległej przyszłości, gdy po współczesnej cywilizacji nie pozostało nawet wspomnienie. Niewiele pozostało również po cywilizacjach, które przyszły po niej – a były to cywilizacje czerpiące energię z gwiazd, podróżujące po Wszechświecie i kształtujące planetę według własnych potrzeb lub gustów. Ich czas minął. Rozpoczyna się nowa epoka. Poszukiwacze przetrząsają starożytne ruiny, by zdobyć artefakty tak zaawansowane technologicznie, że niemal nieodróżnialne od magii. Z ich pomocą pokonają niebezpieczeństwa, by zbudować nowy świat.

POBIERZ PRZYGODĘ

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W odcinku występują:

 • Krzysiek Ceran – Mistrz Gry
 • Marta “Oceansoul” Najman – Morwena
  (Zcyborgizowana czarodziejka)
 • Rafał “Raff” Patatyn – Mac Crowley
  (Złodziej i morderca o krótkich nogach, szukający fortuny)
 • Kamil Borek – Sher’nen Qan
  (Czuły barbarzyńca o telekinetycznych zdolnościach szukający wiedzy)

Grafika pochodzi z okładki do podręcznika Numenery

Muzyka wykorzystana w odcinku pochodzi z albumu “Insomnilund” zespołu zthmusic

 

Tags: ,

 • Majka

  Przez Was mam ochotę pograć w RPGa, ale nie mam z kim 🙁

  • Krzysiek Ceran

   Zawsze można przez sieć, na jakimś forum. Ewentualnie przekonać nieerpegowych znajomych pod groźbą kary cielesnej by choć raz spróbowali, statystycznie przynajmniej paru powinno się spodobać.

   • Majka

    Jakiś czas temu zaczęłam grać na jednym forum, ale tam nie było MG i jakoś tak wszystko umarło. Ale na jakimś sprawdzonym forum chętnie bym pograła. Zawsze coś 😛

    • Krzysiek Ceran

     Jakiś czas temu na naszym fanpejdżu ktoś polecał Strefę RPG.
     http://strefarpg.net/
     Sam nigdy tam nie grałem, ale kojarzę parę osób które grały i polecają, więc może warto spróbować?

 • Wysłuchałam, bardzo przyjemne, tylko we wstępie głosy zanikają. Ach, ta graczowa paranoja, kiedy każda staruszka zbierająca chrust (laboga!) to czarownica :D. Ach, ta skleroza MG, który nie pamięta imion postaci.

  PS. Muszę mówić, że się mnie znowu w komunikacji miejskiej bali :P?

 • Szymas

  Świetna inicjatywa! 🙂 Niestety w momentach największej głupawki ciężko zrozumieć, ocb, ale radosne wybuchy śmiechu i tak sprawiają, że nawet nie mając pojęcia, co ktoś powiedział, ciężko się nie uśmiechnąć 🙂

  • No niestety wiem – ponieważ to była tylko wprawka i nie byliśmy pewni czy cokolwiek z tego wyjdzie to nagrywaliśmy tę sesję ziemniakiem w warunkach domowych. Może następnym razem spróbujemy to dźwiękowo bardziej profesjonalnie ogarnąć.

   • Szymas

    Muszę sprostować poprzedni komentarz: nie narzekam na jakość 🙂 Wiadomo, trochę szkoda, że w kilku zabawnych momentach słuchaczowi ciężko zrozumieć, co tak naprawdę się stało / zostało powiedziane, ale nawet pomimo tego jest śmiesznie, a całości słucha się bardzo dobrze. Poza tym to nawet nie tyle wina jakości, co specyfiki sytuacji, w której nagrywacie. Na sesji często ktoś rzuci jakiś zabawny komentarz, druga osoba zrozumie i wybuchnie śmiechem, trzecia może też, czwarta znowu nie wie, co się dzieje, ale odruchowo się śmieje lub dopytuje o to, co palnęła ta pierwsza osoba, mistrz gry robi wrogą minę lub strzela face palma… samo życie =) Musielibyście reżyserować zabawne momenty i zaopatrzyć każdego grającego w mikrofon, by uniknąć takich sytuacji, ale to zabiłoby magię całej inicjatywy, więc broń Boże nie róbcie tego 🙂

 • FWG21

  Myślałem, że będzie nudno ale bardzo szybko się wciągnąłem 🙂 bardzo klimatyczne i przyjemne, obyście się nie wypalili bo liczę na następne odcinki. Jest tylko jeden minus… nigdy nie grałem w papierowe RPG, zawsze chciałem i po przesłuchaniu tego (co mniej więcej nakreśliło mi jak taka gra sie odbywa) zdałem sobie sprawę, że najprawdopodobniej nie zagram bo brzmi to strasznie trudno. Przynajmniej z perspektywy mistrza gry. Wszystkie te odpowiedzi na pytania graczy… bez jakiegoś lore i wcześniej ustalonego świata ciężko chyba by to trzymało się całości.

  • Krzysiek Ceran

   Zdecydowanie nie polecam, by w pierwszej sesji brać udział jako Mistrz Gry. Choć ja i Kamil zaczynaliśmy jako szczyle z kumplami z podstawówki, żaden z nas nigdy nie prowadził i nie przeszkodziło nam to robić to mniej-więcej na zmianę, więc da się… o ile początkowo nikt nie będzie miał wygórowanych oczekiwań. Jako szczyle które nigdy nie grały – nie mieliśmy. Ale lepiej zacząć od gry u kogoś.

   Lore to oczywiście podstawa – w wypadku tego odcinka jest nam jako grupie o tyle ciężko, że Numenera to świat dla nas wszystkich nowy, gracze wiedzą o nim praktycznie tylko tyle, ile ja im przekazałem, sam zaś wiem tyle, ile zapamiętałem z lektury podręcznika. Reszta to moje wymyślanie na poczekaniu. I znowu, to nie jest idealna sytuacja dla początkujących (niniejszym przepraszam Oceansoul). Najlepiej zacząć od gry w świecie znanym z innych mediów. Na przykład Star Wars RPG. Każdy zna Gwiezdne wojny, przynajmniej mniej więcej, a jakby miał wątpliwości – jest sto pięćdziesiąt powieści które można przeczytać, by poznać ten świat lepiej. 😀 A jak Gwiezdne wojny nie pasują, wydano erpegi pozwalające grać w świecie Star Treka, Firefly, Gry o tron, Warhammera i tak dalej i tak dalej i tak dalej… Dla każdego coś się znajdzie.